campusequestrian.com
 
 


WESTERN SEMIFINALS RESULTS MARCH 19TH AND 20TH IN LUBBOCK, TX

Riders who placed first through fourth in individual classes at IHSA Western Semifinals advanced to IHSA Nationals in Harrisburg, Pennsylvania May 6 - 8. The top three teams at Western Semifinals also advanced to IHSA Nationals.

Here are the Class-by-Class Results, listed in the order in which they were held, from 2022 IHSA Western Semfinals held at the Texas Tech University Equestrian Center in Lubbock, Texas. The Judges were Daren Wright and Holly Hover:

Individual Ranch Riding: 1. Stephanie Miller, West Texas A & M University. 2. Sarah Schutt, North Dakota State University. 3. Alexis Penke, Colby Community College. 4. Jillian Frazo, Alfred University. 5. Tristyn Bair, University of Minnesota at Crookston. 6. Madeline Sweet, Alfred University.

Team Level II Horsemanship: 1. Sydney Hill, University of Wisconsin - River Falls. 2. Megan Pokorny, University of Nebraska at Lincoln. 3. Autumn Lance, Berry College. 4. Savannah Hudson, University of Florida. 5. Grace Wolfington, West Texas A & M University. 6. Emma Suplicki, Alfred University.

Individual Open Western Horsemanship: 1. Kamryn Woodard, West Texas A & M University. 2. Madeline Keys, Alfred State College. 3. Sarah Rucker, Middle Georgia State University. 4. Reilly Dhaliwal, West Texas A & M University. 5. Amber O'Toole, Alfred State University. 6. Meredith Nowak, Auburn University. 7. Sarah Rucker, Middle Georgia State University. 8. Katy Morrison, University of Minnesota (Twin Cities).

Individual Rookie Horsemanship: 1. Anna Theel, University of Wisconsin - River Falls. 2. Macy French, West Texas A & M University. 3. Morgan Clinesmith, Colby Community College. 4. Randi Joevens, University of Alabama. 5. Karina Vestergaard, University of Florida. 6. Makayla Hall, University of Minnesota (Twin Cities). 7. Cassidy Chase, University of Nebraska at Lincoln. 8. Hannah Sackles, University of Florida. 9. Charity Logemann, Southern Nazarene University.

Individual Level II Horsemanship: 1. Libby Alders, University of Wisconsin - River Falls. 2. Danielle Althouse, University of Florida. 3. Rette Solomon, Berry College. 4. Stephanie Miller, West Texas A & M University. 5. Aislinn Reilly, University of Oregon. 6. Dominique Palka, University of Central Florida. 7. Beatrice Striefel, University of Minnesota at Crookston. 8. Alexis Penske, Colby Community College. 9. Jillian Frazo, Alfred University. 10. Taylor Dynek, University of Nebraska at Lincoln.

Individual Beginner Western Horsemanship: 1. Kristin Jones, West Texas A & M University. 2. Ashely Blakely, University of Nebraska at Lincoln. 3. David Jensen, Alfred University. 4. Morgan VanHoven, Berry College. 5. Gretchen North, University of Minnesota (Twin Cities). 6. Lauren Joplin, Auburn Univeristy. 7. Rebeckah Owen, Texas Texh University. 8. Alexandra Squier, University of Wisconsin - River Falls.

Individual Open Reining: 1. Michaela Long, North Dakota State University. 2. Reilly Dhaliwal, West Texas A & M University. 3. Madison Gales, Texas Tech University. 4. Sarah Eberspacher, University of Nebraska at Lincoln. 5. Madeline Keys, Alfred State College. 6. Sarah Rucker, Middle Georgia State University. 7. Meredith Nowak, Auburn University.

(end day one)

Team Open Reining: 1. Sarah Eberspacher, University of Nebraska at Lincoln. 2. Rette Solomon, Berry College. 3. Reilly Dhaliwal, West Texas A & M University. 4. Patricia Kirk, Alfred University.

Team Rookie Horsemanship: 1. Sabrina Hart, University of Wisconsin - River Falls. 2. Taylor Mclntosh, Berry College. 3. Ashley Polson, West Texas A & M University. 4. Emily Jonas, University of Nebraska at Lincoln. 5. Helene Van Dee Merwe, Alfred University.

Team Beginner Western Horsemanship: 1. Sal Washington, West Texas A & M University. 2. Hadley Olson, University of Nebraska at Lincoln. 3. Jolee Gehrke, University of Wisconsin - River Falls. 4. Bri Blanchard, Berry College. 5. Margaret Macaluso, Alfred University. 6. Olivia Kuhn, University of Florida.

Individual Level I Horsemanship: 1. Megan Pokorny, University of Nebraska at Lincoln. 2. Emma Ferguson, West Texas A & M University. 3. Grace Wolfington, West Texas A & M University. 4. Sydney Hill, University of Wisconsin - River Falls. 5. Caroline Edwards, Oregon State University. 6. Taylor Perry, Mississippi State University. 7. Savannah Hutson, University of Florida. 8. Morgan Henke, North Dakota State University. 9. Megan Cochran, Alfred University.

Team Open Western Horsemanship: 1. Sarah Eberspacher, University of Nebraska at Lincoln. 2. Sydni Nilles, West Texas A & M University. 3. Danielle Althouse, University of Florida. 4. Amber O'Toole, Alfred University. 5. Rette Solomon, Berry College. 6. Cassandra Weyers, University of Wisconsin - River Falls.

Team Level I Horsemanship: 1. Emily Burnside, University of Nebraska at Lincoln. 2. Jennica Dannehl, West Texas A & M University. 3. Anna Theel, University of Wisconsin - River Falls. 4. Brooke Backlund, Berry College. 5. Karina Vestergaard, University of Florida. 6. Taylor Zlotek, Alfred University.

Team Ranch Riding: 1. Megan Pokorny, University of Nebraska at Lincoln. 2. Sydni Nilles, West Texas A & M University. 3. Sydney Hill, University of Wisconsin - River Falls. 4. Autumn Lance, Berry College. 5. Megan Cochran, Alfred University. 6. Savannah Hudson, University of Florida.

Final Team Totals: University of Nebraska at Lincoln (High Point Team) 41; West Texas A & M University (Reserve High Point Team) 32; University of Wisconsin - River Falls 27; Berry College 25; Alfred University 14 and University of Florida 11.

(Special Thanks to Marty Kacsh and Amanda Ellis for their help in gathering these results)

 


HOME | CONTACT US
© 2002 - 2022 Campus Equestrian