campusequestrian.com
 
 


WESTERN SEMIFINALS RESULTS MARCH 16TH AND 17TH IN FINDLAY, OH

Riders who placed first through fourth in individual classes at IHSA Western Semifinals advanced to IHSA Nationals in Syracuse, New York May 3 - 5. The top three teams at Western Semifinals also advanced to IHSA Nationals.

Here are the Class-by-Class Results, listed in the order in which they were held, from 2019 IHSA Western Semfinals held at the University of Findlay Equine Animal Science Center in Findlay, Ohio. The Judges were Carolyn Johnson Russell and Pete McAlister:

Individual Open Western Horsemanship: 1. Matthew Graves, University of Nebraska at Lincoln. 2. Arianne Cox, Texas Tech University. 3. Kendall Woellmer, West Texas A and M University. 4. Carla Carfora, Northeastern Oklahoma A and M College. 5.Hailey Oldford - Ostrouski, University of Findlay. 6. Anneleise Ritzi, University of Findlay. 7. Tanner Robertson, Missouri State University. 8. Christina Sakalas, Penn State University (State College).

Individual Novice Western Horsemanship: 1. Sierra Nelson, University of Nebraska at Lincoln. 2. Sierra McCullough, Northeastern Oklahoma A and M College. 3. Kaitlyn Frizzell, West Texas A and M University. 4. Leah Ely, University of Findlay. 5. Kristan Hamilton, West Texas A and M University. 6. Elliot Brinker, Albion College. 7. Charity Thacker, University of Findlay. 8. Caitlin Garcia, Laramie County Community College.

Individual Beginner Western Horsemanship: 1. Kayla Burns, Northeastern Oklahoma A and M College. 2. Emma Kemp, Northeastern Oklahoma A and M College. 3. Gabrielle Miller, Bowling Green State University. 4. Catherine McCharen, West Texas A and M University. 5. Vanessa Virgilio, Alfred University. 6. Rachel Keltz, Colby Community College. 7. Amanda Reeves, Grand Valley State University. 8. Abrafi Gyapong, Penn State University (State College).

Individual Advanced Western Horsemanship: 1. Kristie Wagner, Alfred University. 2. Jamie Kittle, University of Findlay. 3. Cece Kein, University of Findlay. 4. Natalie Baraneit, Tarleton State University. 5. Rebekah Barthel, Saginaw Valley State University. 6. J'Nan Wittler, University of Nebraska at Lincoln. 7. Rachel Von Hagn, Alfred State University. 8. Margaret Gingerich, Penn State University (State College).

Individual Intermediate Western Horsemanship: 1. Bryant Fox, University of Findlay. 2. Rylee Aurano, Bowling Green State University. 3. Shiar Walther, Missouri State University. 4. Madelyn Cope, West Texas A and M University. 5. Julie Barr, Alfred University. 6. Halena Cain, Penn State University (State University (State College). 7. Bailey Biaenman, Colby Community College. 8. Savannah Rampy, West Texas A and M University.

Alumni Western Horsemanship: 1. Elisabeth Bianco, Ohio State University. 2. Elizabeth Woznica, Alfred University. 3. Rebecca Folk, Lafayette College. 4. Kelsey Prosch - Jensen, Grand Valley State University. 5. Emily Brodbeck, Texas Tech University. 6. Allison Erkman, University of Tennessee at Knoxville. 7. Joanne Coniglio, Delaware Valley University. 8. Alexa Buckheit, Alfred University.

(end day one)

Individual Open Reining: 1. Carla Carfora, Northeastern Oklahoma A and M College. 2. Kendall Woellmer, West Texas A and M University. 3. Julia Roshelli, University of Findlay. 4. Cailyn Simonis, North Central Texas College. 5. Morgan Knerr, University of Findlay. 6. Lily Atkinson, Michigan State University. 7. Gabrielle Green, Saginaw Valley State University. 8. Haley Ruffner, Alfred University.

Team Intermediate Western Horsemanship: 1. Katelyn Cates, Northeastern Oklahoma A and M College. 2. Ryan Sedlacek, University of Nebraska at Lincoln. 3. Miranda Klein, University of Findlay. 4. Megan McFadden, Albion College. 5. Elora - Danam Ellison, West Texas A and M University. 6. Amber O'Toole, Alfred University. 7. Madison Heilveil, Penn State University (State College). 8. Jessica Cusack, University of Arizona.

Team Novice Western Horsemanship: 1. Bryant Fox, University of Findlay. 2. Baily Summers, Northeastern Oklahoma A and M College. 3. Carly Hockett, West Texas A and M University. 4. Emma VanDyne, Alfred University. 5. Allison Scheler, Penn State University (State College). 6. Norielle Ziemann, University of Arizona. 7. Megan Pokorny, University of Nebraska at Lincoln. 8. Jordan Forney, Albion College.

Team Beginner Western Horsemanship: 1. Morgan Eckstein, University of Findlay. 2. Derek Strawn, Northeastern Oklahoma A and M College. 3. Lia Morris, Penn State University (State College). 4. Mariah Heiss, University of Nebraska at Lincoln. 5. Kolby Ruffner, Alfred University. 6. Luis Ortiz, Albion College. 7. Erin Salano, University of Arizona. 8. Jordan Schneider, West Texas A and M University.

Team Open Western Horsemanship: 1. Julia Roshelli, University of Findlay. 2. Kendall Woellmer, West Texas A and M University. 3. Cassidy Curtis, University of Nebraska at Lincoln. 4. Carla Carfora, Northeastern Oklahoma A and M College. 5. Arizona Parker, University of Arizona. 6. Makenna Ware, Albion College. 7. Haley Ruffner, Alfred University. 8. Christina Sakalas, Penn State University (State College).

Team Advanced Western Horsemanship: 1. Charity Thacker, University of Findlay. 2. Emily Downs, University of Nebraska at Lincoln. 3. Taylor Soderholm, Alfred University. 4. Ariana Horton, Northeastern Oklahoma A and M College. 5. Arienne Martinez, West Texas A and M University. 6. Molly Blake, University of Arizona. 7. Meghan Budniewski, Penn State University (State College). 8. Nikita Mehaney, Albion College.

Team Open Reining: 1. Morgan Knerr, University of Findlay. 2. Kendall Woellmer, West Texas A and M University. 3. Haley Ruffner, Alfred University. 4. Matthew Graves, University of Nebraska at Lincoln. 5. Christina Sakalas, Penn State University (State College). 6. Makenna Ware, Albion College. 7. Anna Woolsey, Northeastern Oklahoma A and M College. 8. Emily Lorenz, University of Arizona.

Alumni Reining: 1. Rebecca Folk, Lafayette College. 2. Kelsey O'Shea, Cornell University. 3. Kristen Kramer, Ohio State University. 4. Alexa Buckheit, Alfred University. 5. Elisabeth Bianco, Ohio State University. 6.Rachael Harze, Kutztown University.

Final Team Totals: University of Findlay (High Point Team) 39; Northeastern Oklahoma A and M College (Reserve High Point Team) 23; University of Nebraska at Lincoln 20 (Won Tiebreaker which was most red ribbons); West Texas A and M University 20; Alfred University 14; Penn State University (State College) 8; Albion College 6 and Arizona State University 4.

(Special Thanks to Spencer Zimmerman, Brandon Morin and Ric Weitzel for their help in gathering theses results - Editor)

 


HOME | CONTACT US
© 2002 - 2019 Campus Equestrian