WESTERN SEMIFINALS RESULTS MARCH 19TH AND 20TH IN GALVA, IL
Riders who placed first through fourth in individual classes at IHSA Western
Semifinals advanced to IHSA Nationals in Lexington, Kentucky May 6 - 8.
The top three teams at Western Semifinals also advanced to IHSA Nationals.
Here are the Class-by-Class Results, in the order in which they were held,
from 2016 IHSA Western Semfinals held at the Black Hawk College East Campus
Agricultural Arena in Galva, Illinois. The Judges were Lisa Moden and Allan
Mitchels:
Individual Novice Western Horsemanship: 1. Amiee Shulz, Iowa State
University. 2. Grace Freeman, Auburn University. 3. Laura Stickells,
Stanford University. 4. Rachel Kanaziz, Adrian College. 5. Keala Denno, West
Virginia University. 6. Katelyn Matthews, Slippery Rock University. 7. Taylor
Duncan, University of Nebraska at Lincoln. 8. Rachel VanDemark, Rutgers
University.
Individual Intermediate Western Horsemanship: 1. Mary Ellen Davis, Slippery
Rock University. 2. Haley McWhorter, Black Hawk College. 3. Melissa Braun,
University of Nebraska at Lincoln. 4. Jamie Thompson, College of the Sequoias.
5. Jourdan Tonti, Albion College. 6. Taylor Lyon, University of Delaware.
7. Kayce Ingram, Oklahoma Panhandle State University. 8. Jessica Cunningham,
Rocky Mountain College.
Individual Beginner Western Horsemanship: 1. Kaitlyn Frizzell, Black Hawk
College. 2. Aliyyah Noel, Stanford University. 3. Danielle Ketterman, West
Virginia University. 4. Cole Enloe, Northeastern Oklahoma A & M College.
5. Taylor Orefice, Michigan State University. 6. Kelsey Simpson, Colby
Community College. 7. Lauren Vuicich, College of the Sequoias. 8. Emily
Wright, Montana State University.
Individual Advanced Western Horsemanship: 1. Taylor Wolken, Laramie County
Community College. 2. Bailey Peterson, University of Nebraska at Lincoln.
3. Ceeley Davis, Utah State University. 4. Lindsey King, Illinois State
University. 5. Taylor Sandberg, Albion College. 6. Casey Baselj, Slippery
Rock University. 7. Amanda Daily, Georgia Tech. 8. Addison Walstra, Grand
Valley State University.
Individual Open Reining: 1. Codi Uecker, Rocky Mountain College. 2. Selena
Finn, University of Nebraska at Lincoln. 3. Ethan Gorsak, Rutgers University.
4. Alex Miller, Black Hawk College. 5. Katelyn Greenwald, Slippery Rock
University. 6. Jade Kruse, Colby Community College. 7. Elizabeth Poczobut,
Berry College. 8. Emily Allan, West Virginia University.
(end day one)
Team Open Reining: 1. Codi Uecker, Rocky Mountain College. 2. Selena
Finn, University of Nebraska at Lincoln. 3. Alex Miller, Black Hawk College.
4. Michelle McDowell, Grand Valley State University. 5. Casey Harsh,
University of Delaware. 6. Carson Kautz, Stanford University. 7. Elizabeth
Poczobut, Berry College. 8. Hannah Capozzoli, West Virginia University.
Team Intermediate Western Horsemanship: 1. Sierra Nelson, University of
Nebraska at Lincoln. 2. Allison Gossett, Black Hawk College. 3. Laura
Zemaitis, Grand Valley State University. 4. Allie Robertson, Berry College.
5. Laura Bratz, Rocky Mountain College. 6. Aliyyah Noel, Stanford University.
7. Danielle Ketterman, West Virginia University. 8. Antonia Bartel, University
of Delaware.
Team Novice Western Horsemanship: 1. Haley McWhorter, Black Hawk College.
2. Cassandra Cook, Rocky Mountain College. 3. Sarah Cooper, Berry College.
4. J'Nan Wittler, University of Nebraska at Lincoln. 5. Isabel Maddick,
Stanford University. 6. Kelsey Prosch-Jensen, Grand Valley State University.
7. Taylor Lyon, University of Delaware. 8. Lindsay Beets, West Virginia
University.
Team Beginner Western Horsemanship: 1. Lindsey Sunderlage, Black Hawk
College. 2. Katie Andrews, Rocky Mountain College. 3. Callie Oviatt, Grand
Valley State University. 4. Sophie Keller, Stanford University. 5. Alexandra
Mahasky, University of Delaware. 6. Emily Lambert, Berry College. 7. Maddie
Misfeldt, University of Nebraska at Lincoln. 8. Megan Pierce, West Virginia
University.
Individual Open Western Horsemanship: 1. Elizabeth Poczobut, Berry College.
2. Tasha Gibson, Colorado Northwestern Community College. 3. Codi Uecker,
Rocky Mountain College. 4. Alex Miller, Black Hawk College. 5. Selena Finn,
University of Nebraska at Lincoln. 6. Lauren Ashton, Missouri State University.
7. Elizabeth Ellis, Berry College. 8. Michelle McDowell, Grand Valley State
University.
Team Advanced Western Horsemanship: 1. AnnaLee Cooley, Berry College.
2. Jessie Rasmussen, Black Hawk College. 3. Laura Stickells, Stanford
University. 4. Cassidy Curtis, University of Nebraska at Lincoln. 5. Elle
Madsen, Grand Valley State University. 6. Keala Denno, West Virginia
University. 7. Bekah Thomson, Rocky Mountain College. 8. Amanda Winward,
University of Delaware.
Team Open Western Horsemanship: 1. Alex Miller, Black Hawk College.
2. Michelle McDowell, Grand Valley State University. 3. Elizabeth Poczobut,
Berry College. 4. Selena Finn, University of Nebraska at Lincoln. 5. Codi
Uecker, Rocky Mountain College. 6. Maggie Curran, University of Delaware.
7. Hannah Capozzoli, West Virginia University. 8. Carson Kautz, Stanford
University.
Final Team Totals: Black Hawk College (High Point Team) 35; Rocky
Mountain College (Won Tiebreaker for Reserve High Point Team) 21; University of
Nebraska at Lincoln 21; Berry College 19; Grand Valley State University 19;
Stanford University 11; University of Delaware 5 and West Virginia University 1.
(Special thanks to Emily Costello, Julie Mann and Drew Cotton for their help
in gathering these results - Editor)
|